KulturaPodróże

Młody Paryż w podróży – polskie góry

W tym roku postanowiłem kontynuować swoją podróż po Polsce i wybrałem się ponownie w góry. Celem mojej podróży była Wisła – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Na terenie tego położnego w Beskidzie Śląskim miasta swoje źródła ma najdłuższa polska rzeka o tej samej nazwie. Miłośnicy skoków narciarskich wiedzą zapewne, że Wisła jest również miastem Adama Małysza – naszego mistrza.

Wartą uwagi atrakcją tych okolic jest Wielka Czantoria – jeden z głównych szczytów w Beskidzie Śląskim, znajdujący się na granicy z Czechami. Mierzy 995 metrów n.p.m. Na górę wjechałem kolejką. Podczas przejażdżki mogłem podziwiać przepiękne widoki na miasto, jego okolicę i znajdujące się dookoła góry. Na szczycie, po czeskiej stronie, stoi wieża widokowa, która cieszy się ogromną popularnością. Prowadzi do niej piękny leśny szlak o długości około 5 kilometrów. Z wieży można oglądać widoki rozciągające się nie tylko na Polskę i Republikę Czeską, ale także i na Słowację.

Następną atrakcją jest skocznia narciarska im. Adama Małysza „Malinka”. Bardzo duży i robiący wrażenie obiekt znajduje się 630 metrów n.p.m. Wystarczy wjechać kolejką, żeby zobaczyć widok, który oglądają zawodnicy w trakcie skoków. Tam czekają na nas także lody i inne przysmaki. Najbardziej jednak w pamięci pozostanie mi spotkanie z Adamem Małyszem, który przebywał w tym samym czasie na skoczni, ponieważ następnego dnia odbywało się tam Letnie Grand Prix 2022.

W tym momencie wspomnę jeszcze o jednym ciekawym miejscu, do którego warto się  udać, a mianowicie o prywatnym muzeum Adama Małysza, w którym prezentowane są trofea zdobyte przez polskiego skoczka, m.in. medale z igrzysk olimpijskich, kryształowe kule czy inne puchary krajowe i międzynarodowe. W muzeum eksponowane są również elementy wyposażenia skoczka narciarskiego: kombinezony, narty, kaski oraz plastrony z wielu imprez narciarskich.

Niewątpliwie ciekawym i zarazem pięknym miejscem w Wiśle, do którego odwiedzenia zachęcam, jest Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ten modernistyczny pałac został wzniesiony w latach 1929–1930 dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Od 20 lat jest rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas zwiedzania przewodniczka wspomniała m.in. o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy, które odbyło się tu właśnie w tym roku.

Park wodny w Wiśle, czyli kompleks składający się z trzech ogromnych basenów (najgłębszy z nich ma 4,5 metra) i kilku zjeżdżalni, to kolejne idealne miejsce na ciepłe dni. Wejście na basen jest całodniowe, a wrażenia są po prostu niesamowite. Na terenie obiektu znajdują się dwie restauracje, plaża, boisko oraz wodne tory przeszkód. Uważam, że jest to jeden z piękniejszych kompleksów basenowych, który odwiedziłem w Polsce.

Jeśli jesteśmy już w Wiśle, nie możemy zapomnieć o pięknych i równie malowniczych miasteczkach, jakimi są Szczyrk oraz Żywiec.

Kończąc moje wspomnienie z podróży, chciałbym serdecznie zachęcić wszystkich, którzy jeszcze w Wiśle nie byli, aby koniecznie się do niej wybrali. Niestety żadne zdjęcia nie są w stanie oddać i odwzorować tak wspaniałych widoków i miejsc, jakie ma Wisła do zaoferowania, najlepiej zobaczyć to na własne oczy oraz zwiedzić na własnych nogach –  wzdłuż i wszerz.

Wszystkie zdjęcia wykorzystane w tym materiale zostały wykonane przez autora.

Loading

Avatar photo

Mateusz Modliński

Były członek redakcji Młody Paryż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *