Wywiady

Bogdan Wydrzyński – człowiek wielu pasji  

Jako parzęczewska redakcja obserwujemy, co się dzieje na terenie naszego Paryża. Właśnie podczas takich obserwacji natrafiłam na informację o książce Chociszew. Dzieje osady i okolic (2015) autorstwa Bogdana Wydrzyńskiego, którego poznałam podczas pisania artykułu na temat UTW w Parzęczewie. Ostatnio znów miałam przyjemność przeprowadzić z nim wywiad, tym razem w formie elektronicznej. Tematem była wspomniana książka. 

1. Krótko o autorze 

Bogdan Wydrzyński jest inicjatorem i współtwórcą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Parzęczewie, który powstał w roku 2018, a więc już po napisaniu książki. Jest także twórcą Parzęczewskiego Archiwum Cyfrowego istniejącego od roku 2020. Jak sam wspomina: praca z seniorami i wszelkiego rodzaju dokumentami, które mu oni dostarczają, dodatkowo wzbogaca wiedzę autora, niezbędną do głębszego poznania lokalnej historii. Eksplorowanie historii okolic to jego hobby. Ciekawostką jest, że pasję tę zaszczepili w nim Stanisław Frątczak z Ozorkowa i Henryk Gałązka z Grotnik. 

2. Skąd pomysł… i dlaczego akurat Chociszew oraz okolice? 

Jak wskazuje tytuł, książka dotyczy Chociszewa i okolic. Od razu nasuwa się pytanie, skąd pomysł oraz dlaczego akurat te obszary. W czasie rozmowy dowiedziałam się, że początek zainteresowania się Chociszewem łączy się z przeprowadzką autora do tej miejscowości. – Po przeprowadzce do Chociszewa postanowiłem i o tej okolicy coś się dowiedzieć. Przypadkowo usłyszałem o istnieniu wokół Chociszewa cmentarzy ewangelickich i że w przeszłości był on siedzibą gminy Chociszew. To mnie mocno zaciekawiło. I tak to się zaczęło – wyjaśnia.  

3. Skąd informacje? 

Ważnym aspektem przy pisaniu książki są prawdziwe i wiarygodne informacje, dlatego zapytałam również o to, z jakich źródeł korzystał autor podczas pracy nad publikacją. Okazało się, że lista jest długa. Wiadomości do książki pt. Chociszew. Dzieje osady i okolic Bogdan Wydrzyński zaczerpnął z wielu wcześniejszych tekstów o tych terenach, ale również ze zbiorów archiwalnych: Urzędu Gminy Parzęczew, Archiwum Państwowego w Łęczycy, archiwum Parafii Parzęczew, archiwów osób prywatnych. Autor wspomniał, że równie przydatne były dla niego kroniki szkolne i prowadzone przez OSP Chociszew oraz zasoby internetowe. Wiele informacji (nie zawsze prawdziwych) uzyskał również podczas wywiadów z mieszkańcami Chociszewa i okolicznych wiosek.  

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Bogdana Wydrzyńkiego.

4. Plany na następną książkę 

W czasie rozmowy z twórcą Parzęczewskiego Archiwum Cyfrowego dowiedziałam się, że planuje on ponownie wydać swoją książkę poświęconą Chociszewowi i okolicom.  Nowe wydanie miałoby zawierać liczne aktualizacje.  – Od I wydania, co miało miejsce w roku 2015, moja wiedza na temat historii tych terenów została bardzo mocno wzbogacona o nowe fakty i wątki, których wcześniej nie znałem – tłumaczy autor. 

5. Obecne zainteresowanie książką 

Bogdan Wydrzyński ma wiele ciekawych zajęć, jednak przyznaje, że od osób, które przeczytały książkę, dostaje sporo zapytań, np. o to, kiedy ukaże się coś nowego, z większą ilością informacji. Niestety, na to musimy jeszcze chwilę poczekać, głównie przez nowe obowiązki naszego miłośnika lokalnej historii. Na zakończenie rozmowy powiedział on jednak, że może po Nowym Roku, kiedy to przejdzie na emeryturę, napisze zaktualizowaną wersję książki.  

Loading

Avatar photo

Maria Banasiak

Jestem absolwentką Szkoły Podstawowej w Parzęczewie. Interesuję się geografią. Najlepiej odnajduję się w tematyce kulturalnej. Z łatwością przychodzi mi poznawanie nowych ludzi i prowadzenie z nimi dyskusji. Jestem osobą ciekawą świata, szybko się uczę, a poza tym straszna ze mnie gaduła.

2 komentarze do “Bogdan Wydrzyński – człowiek wielu pasji  

    • Jak udało nam się ustalić, książkę można wypożyczyć w bibliotece lub zgłosić się osobiście do p. Bogdana, który posiada jeszcze kilka egzemplarzy. Pozdrawiamy serdecznie 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *