Ekologia w gminie Parzęczew – ankieta
Chyba każdy człowiek chciałby żyć w przyjaznym otoczeniu, wolnym od śmieci i zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów na poprawę kondycji środowiska jest gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ). To właśnie na takim systemie gospodarczym skoncentrowany jest projekt FRONTSH1P, w którym uczestniczy gmina Parzęczew.
– Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie nowych rozwiązań dla gospodarki obiegu zamkniętego. Projekt zakłada opracowanie technologii dla czterech różnych rodzajów odpadów: drewna, żywności i innych odpadów organicznych, wody i ścieków oraz tworzyw sztucznych. Chodzi w skrócie o to, aby wyrzucać mniej odpadów, a więcej surowców zawartych w odpadach przetwarzać i przeznaczać do ponownego użytku – kilka miesięcy temu tłumaczyła w czasie wywiadu Anna Wypych, która koordynuje to przedsięwzięcie z ramienia Urzędu Gminy w Parzęczewie. Cały wywiad można znaleźć na naszej stronie internetowej.
Warto dodać, że wypracowane w partnerstwie z różnymi podmiotami rozwiązania na początku mają zostać wdrożone w województwie łódzkim. Na dalszych etapach zaś zostaną przeniesione do innych krajów, m.in. do Włoch, Grecji, Portugalii i Holandii.
Co w naszej gminie zmieniło się, od kiedy przystąpiła do projektu FRONTSH1P? W aplikacji EcoHarmonogram powstała platforma służąca do wymiany różnych przedmiotów. Możecie o niej przeczytać w jednym z moich wcześniejszych tekstów. W październiku we Florentynowie odbyła się „Akcja Wystawka” która miała podobny cel jak wspomniana opcja dostępna w aplikacji EcoHarmonogram.
Żeby sprawdzić, czy mieszkańcy słyszeli o projekcie FRONTSH1P oraz czy wiedzą, na czym polega gospodarka obiegu zamkniętego, postanowiliśmy przygotować krótką ankietę. Zapraszamy do jej wypełnienia. Można to zrobić do 19 listopada do g. 23.59.