Komentarze

Młody Paryż komentuje#5: Dlaczego młodych nie ma na wydarzeniach kulturalnych?

Na tytułowe pytanie zapewne próbuje sobie odpowiedzieć wiele instytucji. Urząd Gminy w Parzęczewie czy Forum Inicjatyw Twórczych bezustannie organizują jakieś wydarzenia. Początkowo zamierzałem opisać, co łączy te imprezy, jednak podczas researchu zwróciłem uwagę na to, że na zdjęciach nie ma moich rówieśników. Dlaczego?

Na profilach lokalnych instytucji możemy zobaczyć zapowiedzi wielu eventów oraz zdjęcia wykonywane w ich trakcie. Zachęcam do obejrzenia tych fotografii. Być może także Wy zwrócicie uwagę na skład publiczności. Dlaczego nie dostrzegamy tam ludzi w moim wieku? Powodów jest zapewne wiele, ale jednym z nich mogą być tematy tych eventów. Do tego problemu odniosła się Maria, moja rówieśniczka: – Młodych ludzi nie interesują np. wiejskie grupy śpiewające. Nie pojawiają się, ponieważ nic ich nie przyciąga – skomentowała.

Nieco inne światło na ten problem rzucił Bartek: – Moim zdaniem jest tak po części dlatego, że młodzież ma trochę inne podejście do kultury, rozrywki i imprezowania. Nie mówię, że występy lokalnych zespołów ludowych są złe, ale oprócz tego mógłby co jakiś czas pojawić się np. jakiś DJ z klubową muzyką. Podobnie z innymi rodzajami wydarzeń – warto dopasować formę do oczekiwań młodych – tłumaczył.

Być może przyczyn omawianej sytuacji nie zawsze trzeba szukać w samych eventach. W moim odczuciu duża część młodzieży po prostu nie interesuje się wydarzeniami o charakterze kulturalnym. Z własnego doświadczenia wiem, że młode osoby są głodne szaleństw i wrażeń, więc częściej wybierają imprezy masowe, jakieś wypady na miasto czy dyskoteki. Na imprezach kulturalnych jest wiele osób w przedziale wiekowym 30-75 lat, co sprawia, że w pewnym sensie mamy też barierę pokoleniową. Moim zdaniem w przypadku niektórych młodych ludzi problemem może być również brak umiejętności bawienia się bez spożycia alkoholu. Ponadto zaobserwowałem, że osoby, które są jakoś związane z kulturą (np. muzycy, filmowcy) lub interesują się historią, częściej pojawiają się na eventach kulturalnych i po prostu są tym bardziej zaciekawione – skomentował Dawid. Mój ostatni rozmówca zwrócił uwagę na to, że często młodzi ludzie wybierają np. imprezy masowe. Tym samym niejako wywołał kwestię pieniędzy. To oczywiste, że innych nakładów finansowych wymaga organizacja dyskoteki, a innych zaproszenie lokalnego artysty. Budżet niewielkich instytucji kultury jest dość ograniczony i nie zawsze pozwala na realizację wszelkich planów. Wydaje mi się, że to ważny aspekt, który wymaga poruszenia.

Kolejna kwestia, którą warto odnotować, to promocja wydarzeń kulturalnych. W przypadku lokalnych instytucji mówi się o nich przede wszystkim na profilach organizatorów, a nie ma co się oszukiwać, młodzież zazwyczaj ich po prostu nie śledzi.

Dobór tematów, sposoby promocji czy może jeszcze coś innego? Gdzie Waszym zdaniem należałoby szukać przyczyn sytuacji, na którą zwróciłem uwagę? Z chęcią poznam również Wasze zdanie. Do zobaczenia wkrótce!

Loading

Avatar photo

Jakub Ciniewicz

Od zawsze fascynowało mnie występowanie przed kamerą i trzymanie mikrofonu w ręce. Uwielbiam uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, gdzie mogę działać spontanicznie i angażować się bezpośrednio w kontakt z rozmówcą i publicznością. Zakończyłem swoją przygodę ze Szkołą Podstawową w Parzęczewie, a naukę kontynuuję w Liceum Uniwersytetu Łódzkiego. Mam nadzieję, że kiedyś zobaczycie mnie nie tylko na swoich ekranach, ale również jako aktywnego uczestnika różnorodnych wydarzeń, gdzie będę mógł spełniać się jako młody dziennikarz na waszych oczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *