O Światowym Dniu Wody i istocie jej oszczędzania
Każdego roku 22 marca mamy okazję obchodzić dzień jednej z najpotrzebniejszych substancji występującej na naszej planecie – wody. Jest ona niezbędna do życia dla każdego żywego organizmu. Człowiek składa się w 70% z wody, która jest kluczowym czynnikiem w przebiegu procesu trawienia. Pełni również funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej oraz rdzenia kręgowego. Odpowiednie nawodnienie jest zatem bardzo ważne – powinniśmy skrupulatnie pilnować, aby pić około 2 litrów wody w ciągu dnia celem zachowania odpowiedniej gospodarki wodnej naszych organizmów.
W przyrodzie woda ma równie ważne znaczenie. Jest materiałem budulcowym dla roślin i zwierząt. Rośliny potrzebują jej do fotosyntezy – dzięki niej powstają związki organiczne i tlen. Zwierzęta nie będą mogły poprawnie trawić i przyjmować składników odżywczych przy braku wody w organizmie.
Swoje znaczenie ma też w chemii. Woda (tlenek wodoru) jest związkiem chemicznym o wzorze H2O. Bezbarwna i bezwonna, w standardowych warunkach występuje jako ciecz. Łatwo zmienia swój stan skupienia w zależności od temperatury. Przy temperaturze ujemnej zamienia swój stan skupienia w lód. Z kolei powyżej 100 stopni woda paruje i staje się gazem.
Jak możemy zauważyć substancja ta ma wiele istotnych funkcji w przyrodzie. Dlatego tak ważne jest dbanie o nią. Tutaj pojawia się kluczowe słowo – oszczędność. Powinniśmy mądrze gospodarować zasobami wodnymi nie tylko ze względu na mniejsze rachunki, ale również z uwagi na to, że bez niej nie mamy szans na przeżycie. Każdy może się do tego przyczynić i pomóc, uwzględniając w życiu codziennym kilka najważniejszych punktów:
– Zakręcanie wody w kranie, kiedy jej nie używamy, np. podczas mycia zębów;
– Szybki prysznic, zamiast długich kąpieli w wannie;
– Zainwestowanie w zmywarkę, zamiast mycia ręcznego w zlewie;
– Wykorzystywanie wody ponownie;
– Uruchamianie tylko pełnej pralki, zmywarki.
Oszczędzać możemy na różne sposoby, również poprzez zbieranie deszczówki. To metoda przechwytywania wody opadowej z dachu i przekierowywania jej do zbiornika. Taka woda może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, mycia samochodu, bądź użytku domowego. Krany zakręcajmy, a wodę oszczędzajmy!